NCP1271D65R2G
Shenzhen Jinsheng Weiye Electronics Co., Ltd
Contact Now
NCP1271D65R2G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Not For New Designs
Voltage - Start Up : 12.6 V
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 65kHz
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : Soft-Skip™
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 7-SOIC
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 10V ~ 20V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Duty Cycle : 80%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1271
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-SOIC