NCP11185A130PG
Shenzhen Jinsheng Weiye Electronics Co., Ltd
Contact Now
NCP11185A130PG
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : Soft Start
Product Status : Active
Voltage - Start Up : 2.1 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 130kHz
Package : Tube
Series : mWSaver™
Supplier Device Package : 7-PDIP
Output Isolation : Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 52 W
Fault Protection : Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Breakdown : 800V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.8V ~ 16V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 80%
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP11185
Topology : Flyback
Description : ENHANCED STANDBY MODE 1.3 , 800
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 130kHz 7-PDIP