NCP1203P60G
Shenzhen Jinsheng Weiye Electronics Co., Ltd
Contact Now
NCP1203P60G
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 12.8 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 60kHz
Package : Tube
Series : SMARTMOS™
Fault Protection : Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 8-PDIP
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.8V ~ 16V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Duty Cycle : 80%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1203
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 60kHz 8-PDIP