PCM1750U/1K
Shenzhen Jinsheng Weiye Electronics Co., Ltd
Contact Now
PCM1750U/1K
Category : Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition ADCs/DACs - Special Purpose
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Resolution (Bits) : 18 b
Sampling Rate (Per Second) : -
Supplier Device Package : 28-SOIC
Voltage Supply Source : Analog and Digital, Dual ±
Data Interface : Serial
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Number of Channels : 2
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply : 4.75V ~ 5.25V